PROGRAM: GP PROSTEJOV - Mem. Of Otmar Malecek UCI CL2
   managers meeting Velodrome building - first floor 26.8.2022  9:30  
   Start of races     10:30   
45 If necessary                                   Omnium M Elite Qualifying Points Race, 2 heats: 50 laps/5 sprints Omnium Qualification (13 riders per heat) 10:30  
13 W U15 scratch     11:15  
13 W U17 scratch     11:28  
13 M U15 scratch     11:41  
17 Omnium W Elite Scratch 7,5 km (25 laps) Omnium I. 11:54  
20 Omnium M Elite Scratch 10km (33 laps) Omnium I. 12:11  
15 M U17 scratch     12:31  
20 M Junior scratch Scratch 10 km (33 laps) final 12:46  
30 Keirin M Elite 1. round 3x5-7 best 2 to ½ final 13:06  
7 M Junior scratch Award ceremony, first three   13:36  
15 Omnium W Elite Tempo race 7,5 km (25 laps) Omnium II. 13:43  
20 Omnium M Elite Temporace 10km (33 laps) Omnium II. 13:58  
20 Keirin M Elite repechages 2x5-7 best 3 to ½ final 14:45  
10 W U15 tempo race     15:05  
13 W U17 tempo race     15:15  
18 Omnium W Elite Elimination (elimination every second lap) Omnium III. 15:28  
25 Omnium M Elite Elimination (elimination every second lap) Omnium III. 15:46  
20 Keirin M Elite ½ final 2x6  16:11  
35 Madison M Junior 80 laps/8 sprints final 16:31  
13 M U15 tempo race     17:06  
15 M U17 tempo race     17:19  
7 Madison M Junior Award ceremony, first three   17:34  
30 Omnium W Elite Points race 70/7 omnium IV 18:00  
30 Omnium M Elite Points race 80 laps/8 sprints Omnium IV. 18:30  
7 Omnium W Elite Award ceremony, first three   19:00  
10 Keirin M Elite Final 7-12  final B 19:07  
10 Keirin M Elite Final 1-6 final A 19:10  
7 Omnium M Elite Award ceremony, first three final 19:20  
7 Keirin M Elite Award ceremony, first three final 19:27  
505 approximate end of the race     19:34  
           
           
           
  Start of races   27.8.2022 10:30   
15 Omnium M Junior Scratch 7,5 km (25 laps) Omnium I. 10:30  
55 Sprint Men Elite 200m qualification Qualification first 16 10:45  
12 W U15 elimination Elimination (elimination every  lap)   11:40  
13 W U17 elimination Elimination (elimination every second lap)   11:52  
15 Omnium M Junior Tempo race 7,5 km (25 laps) Omnium II. 12:05  
25 Sprint Men Elite 1/8 final 8x2 12:20  
13 M U15 elimination Elimination (elimination every  lap)   12:45  
15 M U17 elimination Elimination (elimination every second lap)   12:58  
16 Sprint Men Elite ¼ final 1.heat 4x2 13:13  
16 Sprint Men Elite ¼ final 2.heat 4x2 13:29  
30 PointsRace W Elite 70 laps/7 sprints final 13:45  
8 Sprint Men Elite ¼ finaldecider If required 14:15  
7 PointsRace W Elite Award ceremony, first three   14:23  
18 Omnium M Junior Elimination (elimination every second lap) Omnium III. 15:00  
12 W U15 points race     15:18  
15 W U17 points race     15:30  
8 Sprint Men Elite ½  final 1.heat 2x2 15:45  
8 Sprint Men Elite ½ final 2.heat 2x2 15:53  
15 M U15 Points race     16:01  
5 Sprint Men Elite ½ final decider If required 16:16  
25 Scratch  M Elite 50 laps Final 16:21  
20 M U17 points race     16:46  
7 Scratch  M Elite Award ceremony, first three   17:06  
20 W U15, WU17, M U15, M U17 Award ceremony, first three   17:13  
30 Omnium M Junior Points race 70/7 omnium IV 18:00  
8 Sprint Men Final 1. 3-4, 1-2 2x2 18:30  
8 Sprint Men Final 2. 3-4, 1-2 2x2 18:38  
7 Omnium M Junior Award ceremony, first three omnium IV 18:46  
8 Sprint Men Final decider If required 18:53  
30 Madison  W Elite Points race 70/7 final 19:01  
7 Sprint Men Elite Award ceremony, first three   19:30  
7 Madison W Elite Award ceremony, first three   19:37  
45 Madison M Elite 100 laps/10 sprints final 19:44  
10 Madison M Elite Award ceremony, first three   20:29  
553 approximate end of the race     20:40